Sportsman of the Year

Year Name
2007Remy Ong
2003Remy Ong
2001Andrew Fang Tsung Li
2000Lim Zhong
1997Sam Goh Heng Soon
1976Henry Tan Yoke See

Sportswoman of the Year

Year Name
2017New Hui Fen
2016Shayna Ng
2014Shayna Ng
2009Jasmine Yeong-Nathan
1993Grace Young
1992Grace Young
1990Grace Young
1986Adelene Wee
1984Delia Milne

Coach of the Year

Year Name
2012William Woo Nam Fatt
2011William Woo Nam Fatt
2010Henry Tan Yoke See
1997William Woo Nam Fatt
1984Henry Tan Yoke See

Sportsboy of the Year

Year Name
2014Muhammad Jaris Goh Bin Ali Akbar Goh
2013Keith Saw Hui Xin

Sportsgirl of the Year

Year Name
2016Joey Yeo
2009Jazreel Tan
2008Jazreel Tan
2003Valerie Teo
1983Adelene Wee

Team of the Year (Event)

Year Name Event
2018Cherie Tan Shi Hua
Daphne Tan Shi Jing
Jazreel Tan Shi Hua
Joey Yeo Ruoqi
New Hui Fen
Shayna Ng Lin Zhi
Bowling Women’s Team (Women’s Team World Bowling Championship)
2016Charlene Lim Jia Yi
Geraldine Ng Su Yi
Bernice Lim Hui Ying
Jasmine Yeong-Nathan
Daphne Tan Shi Jing
Joey Yeo Ruoqi
Women’s Team of Five Bronze
Asian Tenpin Bowling Championship 2016
2015Jazreel Tan Shi Hua
Cherie Tan Shi Hua
Shayna Ng Lin Zhi
New Hui Fen
Daphne Tan Shi Jing
Joey Yeo Ruoqi
Women’s Team of Five Gold
Asian Games 2014
2006Jennifer Tan Bee Leng
Alice Tay Hong Keow
Valerie Teo Hui Ying
Women’s Trios Team Silver
World Women Championship 2005
2003Remy Ong
Sam Goh Heng Soon
Lee Yu Wen
Men’s Trios Team
Asian Games 2002
1997Jack Wong Loke Chin
Tan Yong Seng
Adam Chew Yin Choi
Ricky Ng Chin Leong
Sam Goh Heng Soon
Tommy Ong Bee Chye
Men’s Team of Five Silver
Asian FIQ Championship 1996
1988Sam Goh Hen Soon
Patrick Wee Chin Hock
Men’s Doubles Silver
World FIQ Championship 1987
1984Henry Tan
Peter Liew
Ronnie Ng
S Y Loh
Samuel Ho
K T Ong
Men’s Team of Five Gold
SEA Games 1983
1984Delia Milne
Lucy Low
Adelene Wee
Women’s Trios Team Gold
SEA Games 1983
1983Bowling TeamGold – Asian FIQ Championship 1982

 


Meritorious
(Individual)

Year Name
2018Cherie Tan
2018Shayna Ng
2017Bernice Lim Hui Ying
2017Shayna Ng Lin Zhi
2017Jasmine Yeong-Nathan
2016Jazreel Tan Shi Hua
2016Daphne Tan Shi Jing
2016New Hui Fen
2015Jazreel Tan Shi Hua
2014Geraldine Ng
2014Daphne Tan Shi Jing
2014Cherie Tan Shi Hua
2013Jazreel Tan Shi Hua
2013Cherie Tan Shi Hua
2013Daphne Tan Shi Jing
2013Shayna Ng Lin Zhi
2012Cherie Tan Shi Hua
2012Daphne Tan Shi Jing
2012Shayna Ng Lin Zhi
2012Remy Ong
2011Remy Ong
2010Remy Ong
2009Remy Ong
2008Remy Ong
2008Shaun Ng Qenn
2007Valerie Teo
2005Remy Ong
2005Alice Tay Hong Keow
2005Donimin Lim Zhonga
2003Jennifer Tan Bee Leng
2003Jesmine Ho Yen Wah
2001Jesmine Ho Yen Wah
2000Jennifer Tan Bee Leng
2000Jesmine Ho Yen Wah
1999Jesmine Ho Yen Wah
1998Catherine Kang Kim Hong
1997Tommy Ong Bee Chye
1997Jesmine Ho Yen Wah
1996Jack Wong Loke Chin
1991Patty Hor Pheng
1989Jack Wong Loke Chin
1987Mike Wee Chin Heng
1985Ronnie Ng Leong Hoe
1984Ronnie Ng Leong Hoe
1983Ronnie Ng Leong Hoe
1979Wong Chin Wah
1975Loh Sin Yun (S Y Loh)

 


Meritorious (Event)

Year Name Event
2019Bernice Lim
Daphne Tan
Joey Yeo
Women’s Trios at Jakarta-Palembang 2018 Asian Games
2019Muhammad Jaris Goh
Alex Chong
Darren Ong
Men’s Trios at Jakarta-Palembang 2018 Asian Games

 


Meritorious Team of the Year (Event)

Year Name Event
2019Muhammad Jaris Goh
Basil Ng
Darren Ong
Keith Saw
Joel Tan
Jonovan Neo
2018 CGSE Million Tinkle World Men Championships

 


Meritorious (Sportsboy/Sportsgirl)

Year Name
2019Quek Lu Yi
Shin Zong Yi
Xavier Teo
Eugene Yeo
2011Bernice Lim Hui Ying
2010Basil Low Eng Howe
2010New Hui Fen
2009New Hui Fen
2007Cherie Tan Shi Hua
2005Tay Hui Yiang
2002Valerie Teo
2000Valerie Teo
1999Valerie Teo
1999Dominic Lim Zhong

 


Meritorious Team – Event (Sportsboy/Sportsgirl)

Year Name Event
2019Alena Dang
Colleen Pee
Girls’ Doubles at 19th Asian Schools Championships
2019Alena Dang
Quek Lu Yi
Colleen Pee
Arianne Tay
Girls’ Team at 19th Asian Schools Championships
2018Amabel Chua Jia Ying
Charlene Lim Jia Yi
Iliya Syamim Binte Muhammad Azni
Jermaine Seah
Bowling Girls Team
(19th Asian Youth Championship)
2015Jazreel Tan Shi Hua
Tay Hui Yiang
Aloysius Goh Jun Jie
Stanley Ong Wei Qin
Mixed Team Gold
Commonwealth Youth Games
2011Bernice Lim Hui Ying
New Hui Fen
Girls Doubles Team Gold
Asian Youth Championship
2010New Hui Fen
Krishna Darshini
Girls Doubles Team Gold
Asian Youth Games (AYG)
2005Valerie Teo Hui Ying
Michelle Kwang Tien Mei
Girl’s Doubles Team Gold
Asian Youth Championship
1999Dominic Lim Zhong
Daniel Lim
Rene Teng
Valerie Teo
Mixed Team Gold
Asian Schools Championship 1998